Tu jesteś: Strona głównaDla Członków ING OFECo zrobić, gdy...?

Co dzieje się ze składkami i rachunkiem w OFE gdy...?

 • Nie złożyłem oświadczenia o dalszym przekazywaniu składek do OFE

  Nie złożyłem oświadczenia o dalszym przekazywaniu składek do OFE

  Nawet, jeżeli nie złożyłeś oświadczenia w ZUS to nadal jesteś Członkiem ING OFE. Twój rachunek nadal będzie prowadzony przez ING OFE, a środki na nim zgromadzone dalej inwestowane.

  Decyzję, czy chcesz przekazywać część składki emerytalnej z ZUS do OFE, czy tylko do ZUS, będziesz mógł podjąć w tzw. „oknie decyzyjnym”, tj. od 1 kwietnia do dnia 31 lipca 2016 roku. Następnie, zmianę swojej decyzji będziesz mógł dokonywać co 4 lata. Oczywiście pod warunkiem, że w momencie decyzji będziesz miał więcej niż 10 lat do emerytury.

 • Zmiana danych osobowych

  Zmiana danych osobowych

  Istnieje obowiązek informowania OFE o zmianie danych osobowych. By to zrobić, wyślij do nas podpisany wniosek zmiany danych. Dowiedz się więcej o zmianach danych osobowych.

 • Zmiana danych korespondencyjnych

  Zmiana danych korespondencyjnych

  Pamiętaj o aktualizacji danych korespondencyjnych.

  Masz wtedy pewność, że korespondencja, którą do Ciebie wysyłamy nie trafi w niepowołane ręce. 

  By zmienić dane wystarczy wejść do portalu E-serwisING i skorzystać z opcji zmiany danych. Możesz też zadzwonić pod naszą infolinię.Dowiedz się więcej o aktualizacji danych w ING OFE.

 • Śmierć członka OFE

  Śmierć członka OFE

  Kliknij TUTAJ, aby poznać szczegóły.

 • Wypłatę środków z rachunku OFE otwartego na potrzeby dokonania wypłaty transferowej

  Wypłatę środków z rachunku OFE otwartego na potrzeby dokonania wypłaty transferowej

  Jeśli jesteś małżonkiem zmarłego Członka OFE, nie masz swojego rachunku w OFE, a należy Ci się wypłata z tytułu wspólności majątkowej, otworzymy Ci rachunek w OFE w celu dokonania wypłaty transferowej.Kliknij TUTAJ, aby poznać szczegóły.

 • Utrata pracy

  Utrata pracy

  W okresie kiedy nie pracujesz, składka emerytalna nie jest przekazywana przez pracodawcę do ZUS, czyli również jej część nie trafia na Twój rachunek w OFE. Na rachunku pozostają jednak środki do tej pory zgromadzone, które dalej są inwestowane. Po podjęciu nowej pracy składka emerytalna znowu zacznie być przekazywana do ZUS i OFE.
 • Praca za granicą

  Praca za granicą

  Jeżeli pracujesz za granicą i nie masz odprowadzanej składki na ubezpieczenie emerytalne do ZUS, to wtedy na Twój rachunek w OFE nie trafiają składki.
 • Ślub

  Ślub

  Zawarcie małżeństwa należy zgłosić do OFE. Środki gromadzone w OFE od tej pory będą wchodzić w skład małżeńskiej wspólności majątkowej, chyba że została zawarta umowa w formie aktu notarialnego umowa ustanawiająca rozdzielność majątkową.

  Potrzebny formularz zgłoszeniowy znajdziesz tutaj.

 • Narodziny dziecka

  Narodziny dziecka

  W czasie urlopu macierzyńskiego i urlopu wychowawczego składka emerytalna do ZUS i OFE jest finansowana w całości z budżetu państwa.
 • Rozwód

  Rozwód

  Środki zgromadzone na Twoim rachunku w OFE wchodzą w skład wspólności majątkowej (jeżeli nie masz wyłączenia wspólności majątkowej) i w przypadku rozwodu, środki zgromadzone na rachunku OFE, przypadające byłemu współmałżonkowi są przekazywane, w ramach wypłaty transferowej, na rachunek byłego współmałżonka w OFE. Środki mogą zostać podzielone na podstawie orzeczenia sądu, aktu notarialnego lub możesz też sam sporządzić, podpisane przez oboje małżonków oświadczenie o podziale środków.
 • Zwolnienie lekarskie

  Zwolnienie lekarskie

  Za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim składka na Twój rachunek OFE nie jest przekazywana. Składka do OFE również nie wpłynie za okres przebywania na urlopie bezpłatnym lub w przypadku przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.